3Apr

Makarna hamuru ve bolognese sos

Malzemeler
Hamuricin:
– 200 gr un, 2 yumurta , 10ml zeytinyag, tuz
Sos:
– 250 gr Dana kiyma/orta yagli, yarim sogan, yarim havuc, yarim kereviz, 2 dis sarimsak, 1.5 domates, 10 gr d. Salca, 30ml Kirmizi sarap, 1 defne yaprağı, 2 dal taze kekik ve feflegen,70 gr toz parmesan, tuz,karabiber, zeytinyag.

İncelikler:
– bir kisi icin: 100 gr un – 1 yumurta
Makarna hamurunu beklemeye almadan önce yogurmayi sonlara doğru parmakları geçirmeden yapılacak ve pürüzsuz olmalı beklemeye alındığında yüzeyi .
– makarna ince ise 3 dk da, kalın linguini vb. 4-5 dk da piser.
– hamuru onceden yapıp farklı bir gun kullanmak için saklamak isterseniz, kestiktensonra , dısını bol un ile kaplayip, strece sarıp buzluga atın, ve çözülmeden pişirin.

Yapilisi:
1. Hamur yapılmalı:
A) bütün malzemeleri bir derin kaba koyup iyice yogurun.
B) iyice bütünlesince malzemeler parmaklarınızı geçirmeden yuvarlayarak yogurup pürüzsuz hale getirin.
C) top haline getirdiğiniz hamuru strec’e sarıp 1.5-2 saat buzdolabinda bekletin en az. ( yapiskanligi azaltmak için az unla üstünü ovabilirsiniz)
D) bekletme tamamlaninca tezgahta az calışma unu ile acın ve kesme makinasina girebilecek kadar ince uzun bir çizgi haline getirin.
E) öncelikle düzeltme alanına şokun hamuru ve alın, sonra 1 den başlayıp – maksimum 7 ye kadar makina incelik seviyesinde her seferinde bir kademe incelterek inceltin, bundan sonra olusan incecik hamuru istediğiniz boyda parçalara ayırın ve teker teker parçaları kesme haznesi ile kesin.

Dikkat- her inceltmeden ve özellikle kesimden sonra makarnayı güzelce unlayin yoksa yapışır kestiğiniz parçalar birbirine ve alete.

– Just Eat 😉

Share this Story

About AlpOcal

© Copyright 2013, All Rights Reserved - Alp Ocal - RSS: www.alpocal.com/feed/